czwartek, 9 czerwca 2016

Publikowanie filmu na YouTube

Kiedy wykonałam mój film musiałam opublikować go na swoim kanale na YouTube. 
Na samym początku zalogowałam się na konto Google. 


Wchodząc w zakładkę "Mój kanał" kliknęłam na strzałkę "Prześlij".


Przesłałam zrobiony film. 



Weszłam na swój kanał i obejrzałam film. 



Film

Pracę na filmem rozpoczęłam od zgromadzenia potrzebnych mi materiałów i umieszczeniu ich w wybranym przeze mnie programie, w którym wykonam film. 

Następnie w wybranym programie (MOVIE MARKER) rozpoczęłam pracę nad filmem.
Dodałam stronę tytułową, muzykę oraz napisy końcowe. 


Gdy mój film był już gotowy kliknęłam zapisz. 


Fotomontaż


Moją przygodę z fotomontażem rozpoczęłam od uporządkowania wszystkich potrzebnych plików w jednym folderze. 


Następnie wycinamy obiekt, który nas interesuje.
Do tej czynności potrzeba dużo cierpliwości. 


Następnie wybrałam tło. 


Następnie wkleiłam wszystkie wycięte elementy na wybrane przeze mnie tło oraz dodałam napisy.



Moja pocztówka jest już gotowa. 




czwartek, 28 stycznia 2016

Fotografia cyfrowa

Fotografia cyfrowa – polega na zachowaniu wybranego kadru w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na utrwaleniu go na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej nieprawidłowo analogową), gdzie stosuje się klasyczny aparat fotograficzny, służy sprzęt o odmiennej konstrukcji noszący nazwę: cyfrowy aparat fotograficzny.





Matryca (przetwornik) to układ wielu elementów światłoczułych przetwarzających padający przez obiektyw obraz na sygnał elektryczny, stosowany w aparatach cyfrowych. Jest to płytka krzemowa, zawierająca elementy światłoczułe (w każdym elemencie światłoczułym znajduje się fotodioda odpowiedzialna za mierzenie natężenia światła), pokryte filtrem CFA, w celu rejestracji kolorów. Ponadto matryca światłoczuła pokrywana jest specjalnym zestawem filtrów odcinających fale światła podczerwonego.


Typy aparatów
  • Kompaktowe

Aparat kompaktowy, potocznie kompakt– typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy.








  • Lustrzanki

Lustrzanka – aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów                                                                               nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie                                                                   proporcji oświetlenia itp.

Fotografia analogowa

Fotografia analogiczna fotografia w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

Budowa aparatu analogowego:

Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.

Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia (12), co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu, czyli tzw. zoom.
Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.

Mechanizm spustowy – otwiera on przesłonę (zwaną też migawką), która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy. Po naciśnięciu przycisku spustowego (7) przesłona się otwiera na ściśle określony czas, po czym ponownie się zamyka, dzięki czemu można precyzyjnie ustalać czas naświetlania kliszy lub matrycy. W aparatach analogowych naciśnięcie przycisku spustowego uruchamia też mechanizm przesuwu kliszy fotograficznej (5), a w lustrzankach podnosi także uchylne lustro.

Rolka z kliszą fotograficzną  w aparatach cyfrowych w tym miejscu zazwyczaj umieszczane są baterie zasilające oraz karty pamięci.

Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu.

Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy – w różnych aparatach występuje on w różnych miejscach, ale zwykle znajduje się w górnej, prawej części aparatu.

Pokrętło podstawowych nastawów aparatu.

Wyświetlacz parametrów pracy aparatu (w wielu aparatach go nie ma).

Wizjer, przez który można obserwować kadr – w lustrzankach jednoobiektywowych dzięki zastosowaniu pięciokątnego pryzmatu i uchylnego lustra (elementy zaznaczone na zielono) w wizjerze obserwuje się obraz bezpośrednio z obiektywu. W aparatach kompaktowych obraz w wizjerze tworzony jest za pomocą dodatkowego zestawu małych soczewek i nie odpowiada on dokładnie temu, co zarejestruje aparat, zwłaszcza przy zbliżeniach.

Tzw. gorąca stopka – złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.

Pierścień regulacyjny obiektywu – w skomputeryzowanych obiektywach typu zoom umożliwia on zmianę ogniskowej, w tradycyjnych obiektywach za pomocą pierścienia zmieniało się wartość przysłony oraz dokonywało się ręcznego ostrzenia kadru.
Aberracja chromatyczna i sferyczna 
Aberracja chromatyczna, chromatyzm – cecha soczewki lub układu optycznego wynikająca z różnych odległości ogniskowania (ze względu na różną wartość współczynnika załamania) dla poszczególnych barw widmowych światła (różnych długości fali światła). W rezultacie występuje rozszczepienie światła, które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki.
Aberracja chromatyczna występuje również w soczewce ludzkiego oka, powodując barwne obwódki (pomarańczowe i niebieskie) wokół ciemnych przedmiotów na jasnym tle. W przypadku układów optycznych (teleskopy, obiektywy fotograficzne etc.) jest to wada pogarszająca jakość odwzorowania.
Aberracja sferyczna – cecha soczewkiukładu optycznego lub zwierciadła sferycznego polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej załamują się promienie świetlne.

Materiały światłoczułe:

Materiały światłoczułe – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.

Negatyw i pozytyw:

Negatyw "B'' – odwrotność pozytywu, czyli oryginału. Popularna nazwa błony fotograficznej negatywowej.

Pozytyw "A'' – odwrotność negatywu. W filmie, pozytywowa kopia pokazowa filmu na błonie fotograficznej do wyświetlania w kinie.

Budowa Komputera Pc

 Jednostka centralna:
~ Obudowa
~ Płyta główna
~ Mikroprocesor
~ Pamięć RAM
~ Karta grafiki
~ Porty
~ Twardy dysk
~ Napęd dysków optycznych


Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.

Zasilacz - jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniego napięcia do zasilania wszelkich obwodów elektronicznych, które tworzą komputer. Sam zasilacz podłącza się do źródła prądu zmiennego (do gniazdka w ścianie). 



Płyta główna - podstawowa część komputera, na której osadzone są wszystkie tworzące go części. Od płyty głównej zależy typ i liczba możliwych do zamontowania komponentów oraz sposób i szybkość wymiany danych pomiędzy nimi. mikroprocesor - to centralna jednostka obliczeniowa każdego komputera, zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych. 

Pamięć RAM - pamięć o dostępie swobodnym (Random Access Memory) jest pamięcią, w której przechowywany jest system operacyjny oraz aplikacje i dane w sposób, który będzie umożliwiał do nich szybki dostęp procesorowi. RAM jest pamięcią ulotną (tymczasową) - jej zawartość jest kasowana w momencie odłączenia zasilania i niemożliwe jest jej odzyskanie.


Karta grafiki - jedna z kart rozszerzeń, które można podłączyć do złączy na płycie głównej komputera. Jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki oraz konwersję jej na sygnał, który będzie zrozumiały dla urządzenia wyświetlającego (monitor, projektor).

Porty - złącze w komputerze lub innym urządzeniu cyfrowym, do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner i inne.

Twardy dysk - jest urządzeniem pamięci masowej. Jego zadaniem jest przechowywanie danych. W tym celu wykorzystywany jest nośnik magnetyczny. Napęd dysków optycznych- urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.

Mikroprocesor - to centralna jednostka obliczeniowa każdego komputera, zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych.


Urządzenia peryferyjne:

  • Monitor - urządzenie wyjścia, umożliwiające komunikację użytkownika z komputerem. Jego zadaniem jest pokazywanie wyników pracy komputera.


  • Klawiatura - zestaw klawiszy, który służy do sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych.
  • Mysz - urządzenie zewnętrzne służące do komunikacji z komputerem.
  • Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku np. papier
  • Router - urządzenie, które daje możliwość podłączenia do Internetu kilku urządzeń takich jak komputery czy telefony.

  • Joystick - urządzenie sterujące, używane przede wszystkim do gier komputerowych.