Jednostka centralna:
~ Obudowa
~ Płyta główna
~ Mikroprocesor
~ Pamięć RAM
~ Karta grafiki
~ Porty
~ Twardy dysk
~ Napęd dysków optycznych
Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.
Zasilacz - jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniego napięcia do zasilania wszelkich obwodów elektronicznych, które tworzą komputer. Sam zasilacz podłącza się do źródła prądu zmiennego (do gniazdka w ścianie).
Płyta główna - podstawowa część komputera, na której osadzone są wszystkie tworzące go części. Od płyty głównej zależy typ i liczba możliwych do zamontowania komponentów oraz sposób i szybkość wymiany danych pomiędzy nimi. mikroprocesor - to centralna jednostka obliczeniowa każdego komputera, zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych.
Pamięć RAM - pamięć o dostępie swobodnym (Random Access Memory) jest pamięcią, w której przechowywany jest system operacyjny oraz aplikacje i dane w sposób, który będzie umożliwiał do nich szybki dostęp procesorowi. RAM jest pamięcią ulotną (tymczasową) - jej zawartość jest kasowana w momencie odłączenia zasilania i niemożliwe jest jej odzyskanie.
Karta grafiki - jedna z kart rozszerzeń, które można podłączyć do złączy na płycie głównej komputera. Jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki oraz konwersję jej na sygnał, który będzie zrozumiały dla urządzenia wyświetlającego (monitor, projektor).
Porty - złącze w komputerze lub innym urządzeniu cyfrowym, do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner i inne.

Twardy dysk - jest urządzeniem pamięci masowej. Jego zadaniem jest przechowywanie danych. W tym celu wykorzystywany jest nośnik magnetyczny. Napęd dysków optycznych- urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.

Mikroprocesor - to centralna jednostka obliczeniowa każdego komputera, zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych.

Urządzenia peryferyjne:
- Monitor - urządzenie wyjścia, umożliwiające komunikację użytkownika z komputerem. Jego zadaniem jest pokazywanie wyników pracy komputera.
- Klawiatura - zestaw klawiszy, który służy do sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych.
- Mysz - urządzenie zewnętrzne służące do komunikacji z komputerem.
- Drukarka - urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku np. papier
- Router - urządzenie, które daje możliwość podłączenia do Internetu kilku urządzeń takich jak komputery czy telefony.

- Joystick - urządzenie sterujące, używane przede wszystkim do gier komputerowych.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz